MAKBET (Kazakistan)

Kayıt Kapalı
MAKBET (Kazakistan)

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

24 Eki 2020 17:00
Online

Hakkında / About The Event

(Rusça/Türkçe, 4-9 yaş, 35 dk) - (4-9 age, 35 min) (Russian and Turkish)

This story takes place in the solitude of North Pole with very long summer days and winter nights. In winter, which lasts almost whole year, everything is covered with snow and ice, and the whole land looks uninhabited. If you take a closer look, you can see the fish swimming in the sea, the polar owls flying in the sky and how polar bears deal with snow storms. North Pole is like a big white bird that can fly through the icebergs with a gentle lullaby. This performance is a musical story of a friendship between a little boy and a polar bear cub. Will the friendship of the little boy and bear cub Umka, who are getting to know each other better, help to end the old bear-human conflict? Who knows, maybe this warm story in the cold north, will make you think of having new friendships.

*

Öykümüz, sonsuz yaz günleri ile sonsuz kış gecelerinin hüküm sürdüğü Kuzey Kutbu’nda geçmektedir. Yılın neredeyse tamamında kış mevsimi yaşanan buyerde her şey kar ve buzla kaplıdır ve ıssız görünmektedir. Ama daha yakından bakınca denizde yüzen balıkları, gökyüzünde uçan kutup baykuşlarını ve kar fırtınaları ile mücadele eden kutup ayılarını görebilirsiniz. Kuzey Kutbu, tatlı bir ninni söyleyerek buzulların üzerinde uçuşan kocaman bir beyaz kuşa benzer.

Bu oyun, küçük bir çocukla bir yavru kutup ayısı arasındaki arkadaşlığın öyküsüdür. Birbirini gittikçe daha iyi tanıyan çocukla yavru kutup ayısı arasında gelişen bu arkadaşlık eskiden beri süregelen insanlarla ayılar arasındaki savaşı bitirebilecek midir? Kim bilir, belki soğuk kuzey kutbunda yaşanan bu sıcak öykü sizin de yeni arkadaşlar edinmenize sağlayacaktır.