NYX - Netherlands / Hollanda

It's time to go to bed; I don't want to go to bed yet! Maybe everything will be okay tonight after all. A little girl comes into her bedroom, looking hesitant.... "is there something under my bed?". Don't look!
Kayıt Kapalı
NYX - Netherlands / Hollanda

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

17 Eki 2020 17:00
Online

Hakkında / About The Event

(4+ aile oyunu, 40 dk) (sözsüz) - (4+, 40 min) (speechless)

It's time to go to bed; I don't want to go to bed yet! Maybe everything will be okay tonight after all.

A little girl comes into her bedroom, looking hesitant.... "is there something under my bed?". Don't look! She jumps quickly into bed where together with her favorite cuddly toy she can take on the whole world. Eyes shut, and feet tucked under the covers, don't touch the ground or else...

*

Uyuma vakti… Ama ben henüz yatağa gitmek istemiyorum! Belki bu gece artık her şey iyi olacaktır. Küçük kız endişeli bir şekilde odasına girer… ‘Yatağımın altında bir şeyler mi var?’ Bakma! Bütün dünyayı birlikte dolaşabileceği en sevdiği oyuncağı ile birlikte hızla yatağına atlar. Gözleri kapalı, yorganının altında sıkışmış durumda. Hiçbir yere dokunma!

Bir zamanlar çocuk olmuş ya da hala çocuk olanlar, hayalperestler, utangaç kahramanlar ve karanlıktan korktuğunu Kabul etmekten çekinen herkes için sözsüz bir kukla oyunu.