19 Ekim Sal

|

Çankaya Sahne

SAHNENİN DIŞINDA Kukla Sergisi

Kuklalar insanlık tarihi boyunca var olan ve kullanılan nesnelerdir. Farklı dönemlerde işlevleri de değişiyordu. Önce dini amaçlı kullanılan kuklalar daha sonra oyun kurma ve belirli duygu ve düşünceleri paylaşma aracına dönüştü. Peki kukla sanıldığı kadar basit bir şey midir?

Biletler Biletix ve Tiyatro Tempo Gişelerinde...
Diğer etkinlikleri gör
 SAHNENİN DIŞINDA Kukla Sergisi

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

19 Eki 2021 19:00

Çankaya Sahne, Remzi Oğuz Arık Mah, Remzi Oğuz Arık, Paris Cd. 49B D:A, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Hakkında / About The Event

Kuklalar insanlık tarihi boyunca var olan ve kullanılan nesnelerdir. Farklı dönemlerde işlevleri de değişiyordu. Önce dini amaçlı kullanılan kuklalar daha sonra oyun kurma ve belirli duygu ve düşünceleri paylaşma aracına dönüştü. Peki kukla sanıldığı kadar basit bir şey midir? İnsanın, özellikle de çocukların hayatında, yaratıcılık dünyalarında önemlidir. Gözle görülmemesine karşın bir bireyin oluşumunda etkisi büyüktür. Her şeyin ötesinde sahne sanatları içinde güçlü bir anlatım dili olarak kendini kanıtlamıştır.

Tiyatro Tempo kurulduğundan bu yana izleyicisini hep kuklalarla buluşturdu. 37 yıl boyunca çocuk, genç ve yetişkinler için kukla oyunları tasarladı ve sahneledi. Tiyatro Tempo bu yıl ilk defa repertuarının 44 oyunundaki kuklaların yalnızca küçük bir kısmını, ‘Sahnenin Dışında’ bazı dekor parçaları arasında sergiliyor.

-

Puppets are objects that have existed and used throughout human history. Their functions also varied in different periods. Puppets, which were first used for religious purposes, later turned into a means of playing and sharing certain feelings and thoughts. Well, is a puppet as simple as it seems? It is important in people’s lives, especially in children’s lives, in their world of creativity.Although invisible, it has a great effect on the formation of an individual. Above all, it has proven itself as a strong language of expression in the performing arts. Theater Tempo has always brought its audience together with puppets since its establishment.

He has designed and staged puppet plays for children, teenagers and adults for 37 years. For the first time this year, Theater Tempo is exhibiting only a small part of the puppets in 44 plays of its repertoire, among some decor pieces ‘Out of the Stage’.