Woof / Hav-Hav - Germany / Almanya

Two tramps sit on a bench, just enjoying life. The sun is shining; they have salami in their pockets to eat. Suddenly there is a small dog at their feet, and he stays right there with them. It’s good to have a dog, they think. He’ll keep you company, wag his tail when he sees you,
Kayıt Kapalı
Woof / Hav-Hav - Germany / Almanya

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

18 Eki 2020 17:00
Online

Hakkında / About The Event

(4+ aile oyunu, 40 dk) (Sözsüz) (4+, 40 min) (speechless)

Two tramps sit on a bench, just enjoying life. The sun is shining; they have salami in their pockets to eat. Suddenly there is a small dog at their feet, and he stays right there with them. It’s good to have a dog, they think. He’ll keep you company, wag his tail when he sees you, and bark when a stranger comes too close to your bench. The dog is hungry, but they barely have enough salami for themselves. Perhaps the dog should look for a different home? They can think of a hundred reasons why the dog can’t stay with them. Let’s send him away… But what if he gets run over by a car, or can’t find anything to eat, or freezes to death, or is trapped by a dog-catcher?Oh, it will be OK, nothing will happen to him. But what if it does? Then suddenly there‘s not just one dog with them, but a whole bunch of them! You can look after one dog, but a whole pack of them?!

*

İki evsiz bir bankta oturup hayatın tadını çıkarıyor. Güneş parlıyor; Ceplerinde yemek için salam var. Aniden ayaklarının dibinde küçük bir köpek belirir ve onlarla birlikte orada kalır. Bir köpeğe sahip olmanın iyi olduğunu düşünüyorlar. Size eşlik edecek, sizi görünce kuyruğunu sallayacak ve bir yabancı bankınıza çok yaklaştığında havlayacak. Köpek acıkmış, ama kendilerine yetecek kadar salamları yok. Belki de köpek farklı bir ev aramalı? Köpeğin onlarla kalamamasının yüz sebebi düşünebilirler. Onu göndermeli... Ama ya bir araba tarafından ezilirse ya da yiyecek bir şey bulamazsa ya da donarak ölürse ya da biri kapana kısılırsa? O, sorun olmayacak, hiçbir şey olmayacak ona. Ama ya olursa? Sonra birdenbire yanlarına sadece bir köpek değil, bir sürü köpek gelir! Bir köpeğe bakabilirsin, ama ya bir sürüye?!