HAYALİ TORUN ÇELEBİ KİMDİR?

Karagöz Ustası Hayali Torun Çelebi

Ankaralı bir Karagöz ustası olan Hayali Torun Çelebi’nin asıl adı Tuncay Tanboğa’dır. Dedesi ve aynı zamanda ustası olan Hayali Küçük Ali’nin yanında sekiz yaşından başlayarak asistanlık yapan Torun Çelebi, on yaşından sonra tasvir kesmeye de (deriden figür yapmaya) başlamış ve on dört yaşındayken ustası tarafından verilen Hayali Torun Çelebi unvanına hak kazanmıştır.


Torun Çelebi yurt içinde yaptığı gösterilerin yanı sıra, yurt dışında K.K.T.C., Fransa, Almanya, Amerika, İtalya, İspanya, Belçika, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Finlandiya, Hollanda, Özbekistan ve Tayvan’da da Karagöz ve kukla gösterileri; sergiler, atölye çalışmaları ve konferanslarla Türkiye’yi temsil etti. Katıldığı bu festivallerde yurt içinde ve dışında bir çok ödül kazandı, liyakat diplomaları aldı. Sanatçının hazırladığı ‘Karagöz Figürleri’ 1976 Münih El Sanatları Fuarı’nda ‘Altın Madalya’ ile ödüllendirildi.


Torun Çelebi’nin yaptığı figürler birçok ülkenin müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. T.R.T. radyoları ve televizyonları’nda da oyunları yayınlanan Karagöz Ustası’nın yetiştirdiği sanatçılar arasında oğlu Hakan Tanboğa (Hayali Torun Oğlu), KUKSADER Başkanı Haluk Yüce (Hayali Yüce Ali) ve Hadi Poyraz bulunmaktadır.


Hayali Torun Çelebi ne yazı ki, 6 Ocak 1997’de aramızdan ayrıldı.

The Karagöz Master Hayali Torun Çelebi

The real name of Hayali Torun Çelebi who was a master of Karagöz from Ankara is Tuncay Tanboğa. Torun Çelebi started assisting his Grandfather and his master Hayali Küçük Ali when he was 8. He started to prepare Karagöz figures (cutting shadow puppet from leather) when he was 10 and he deserved an honour of “Hayali Torun Çelebi” that was given to the apprentices by their own masters.


He represented Turkey with performances of Karagöz and puppets, exhibitions, work shops and conferences in Turkey as well as in foreign countries like K.K.T.C, France, Germany, U.S, Italy, Spain, Belgium, Greece, Japan, India, Finland, Netherland, Uzbekistan, Taivan. He won many awards and certificates of competence both in Turkey and abroad.


He was awarded with ‘Gold Medal’ at ‘Munich Handcrafts Fair – 1976’ thanks to his Karagöz Pictures.


The figures that was prepared by Torun Çelebi are to taken part at museums in different countries and private collections. Hakan Tanboğa (The son of Torun Çelebi) , Haluk Yüce (Hayali Yüce Ali) who is the head of KUKSADER and Hadi Poyraz are among the artists who were trained by him. His Karagöz Plays were performed on National TV and radio channels.


Unfortunately, he passed away on 6th January of 1997.

  • Grey Facebook Icon

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.