ULUSLARARASI ANKARA KUKLA FESTİVALİ

 

KUKSADER ve Tiyatro TEMPO ortaklığı ile gerçekleştirilmektedir. Tiyatro TEMPO’nun kukla tiyatrosu alanındaki deneyimi, KUKSADER’in bir sivil toplum kuruluşu olarak sağladığı olanaklar ve ilişkiler festivali mümkün kılmaktadır.

KUKSADER

KUKSADER (Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği) özellikle kukla sanatına dikkatleri çekmek ve bu sanatın Türkiye’de daha fazla tanınması, yaygınlaşması ve çağdaş ölçülerde gelişmesine katkıda bulunmak için akademisyen ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş bir kuruluştur.

1984 yılından bu yana kukla oyunları sahneleyen Tiyatro TEMPO ile organik bir bağı olan KUKSADER, UNESCO’nun ‘Somut Olmayan Dünya Kültürel Mirası’ olarak kabul ettiği Karagöz sanatına sahip çıkmayı da önemli bir görev saymaktadır.
KUKSADER; Büyükelçilikler, Belediyeler, yerli ve yabancı Kültür Merkezleri ve farklı ülkelerin tiyatro gruplarıyla işbirliği yaparak tiyatroya ulaşamayan, yoksul ve hasta çocuk ve gençlere ücretsiz oyunlar sergilemekte, kukla, mask ve jonglörlük atölye çalışmaları yapmaktadır. Yine kukla sanatı alanında gerçekleştirilen resim ve fotoğraf çalışmaları ile ilgili sergiler düzenlemektedir. 

TİYATRO TEMPO

Tiyatro TEMPO 1984 yılında Haluk Yüce tarafından kuruldu. Kukla tiyatrosu yapmak üzere yola çıkan TEMPO özellikle ‘çocuk ve genç izleyici’ için oyunlar yapıyor. Repertuar tiyatrosu olarak çalışmalarını yürüten topluluğun oyun dağarcığında halen oynanmakta olan 43 farklı çocuk, genç ve yetişkin oyunu bulunmaktadır. Çok sayıda ödüle sahip yazar Ahmet Önel’in oyunlarının yanı sıra Anja Tuckermann, Wieslav Hejno, Stefan Tsanev, Samuel Beckett gibi yabancı yazarların oyunları da Tiyatro Tempo tarafından sahnelenmiştir. Ankara’nın Çankaya bölgesinde kendi salonunda oyunlarını sergileyen Tiyatro TEMPO 14 ödüle sahip bir topluluk olarak Türkiye’de oyun sergilediği birçok festivalin yanı sıra yurt dışında  Almanya, Belçika, Bulgaristan, Karadağ, İspanya, ABD, Kanada, Avustralya, Fransa, Finlandiya, Danimarka, Pakistan, Hindistan, Singapur, Mısır, Moldova, Rusya, Ürdün, Suriye, Lübnan, Tataristan, Japonya, Tacikistan, İtalya ve Kore’de festivallere katılmıştır.

Marina YÜCE

Oyuncu, Kukla Sanatçısı

Tiyatro Tempo Müdürü

KUKSADER Kurucu Üyesi

Uluslararası Ankara Kukla Festivali Direktörü

1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-1994 yıllarında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda ‘Bucağın Dalgasında’ programının yapım ve sunuculuğunu, daha sonra haber spikerliği yaptı. Aynı yıllarda ‘DEMILUN’ Kukla tiyatrosunda kuklacı olarak çalıştı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna oyuncu ve kuklacı olarak girdi.

Marina Yüce, tiyatronun yurt dışı ilişkilerini güçlendirdi, yurt dışında tanınmasında önemli bir rol oynadı ve Uluslararası Ankara Kukla Festivalini başlattı. Festival direktörlüğü görevini yürüten Marina Yüce, her sene farklı ülkelerden grupları seçiyor ve oyunların yanı sıra atölye çalışmaları, seminerler, sergiler gibi etkinlikleri düzenliyor. Marina Yüce ayrıca yurt dışında Uluslararası Kukla Festivallerinde zaman zaman jüri üyeliği yapıyor.

Haluk YÜCE

Yönetmen, Oyuncu, Kukla Sanatçısı ve Karagöz Ustası

Tiyatro Tempo Genel Sanat Yönetmeni

Uluslararası Ankara Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni

KUKSADER Başkanı

ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanı

1975 yılında tiyatro yaşamına başlayan Haluk Yüce, 1982 yılından bu yana kukla ve Karagöz alanında çalışmalar yapmaktadır. 1984 yılında Tiyatro TEMPO’yu kuran Yüce 1990 yılında ABD'de Connecticut College’da kukla tiyatrosu üzerine yaptığı 'Güzel Sanatlar Yüksek Lisans' eğitimini tamamlayarak ‘Master of Fine Arts’ diplomasını almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de çocuklar için çeşitli kuklalı projeler yapmıştır.

UNESCO tarafından  ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ olarak kabul edilen Karagöz sanatı konusunda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği ‘Kültürel Miras Taşıyıcısı’ kartına sahip olan Haluk Yüce, aynı bakanlıkta ‘Geleneksel Tiyatro ve Karagöz Uzmanlığı’ komisyonu üyesidir.

Çocuklar için yaptığı 29 farklı kukla oyununun yanı sıra genç ve yetişkinler için de kukla oyunları sahnelemiştir. Kendi tiyatrosunun dışında zaman zaman yurt içindeki farklı tiyatrolarda ve yurt dışında da oyunlar sahnelemektedir. Çok sayıda ödülün sahibi olan Haluk Yüce ekibiyle birlikte yurt içinde ve yurt dışında festivallere katılmakta; çocuklar, gençler, yetişkinler, öğretmenler için atölye çalışmaları yapmakta ve seminerler vermektedir. Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Tiyatrosu, Geleneksel Tiyatro ve Kukla Tiyatrosu alanlarında dersler vermektedir.

Prof.Dr. Tülin SAĞLAM

Akademisyen

KUKSADER Kurucu Üyesi

Prof. Dr. Tülin Sağlam Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Tiyatro bölümünden emekli. Çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında yaptığı akademik ve uygulamalı çalışmalarla yurt içi ve yurt dışında tanınmış olan Sağlam, 2 dönem ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve uzun yıllar bu birliğin Türkiye Merkezi Başkanlığını yaptı. Alanında bir çok yayını da olan Tülin Sağlam yönetmenlik ve atölye çalışmaları yapmaktadır.

Doç.Dr. Nedim YILDIZ

Besteci

KUKSADER Kurucu Üyesi

Doç. Dr. Nedim Yıldız, A.Ü.  D.T.C.F. – Tiyatro Bölümü’nde tiyatro müziği alanında öğretim görevlisi olarak çalışmış, emekliye ayrılmıştır. Çocuk şarkıları ve tiyatro müziği alanında birçok ödüle sahip olan Nedim Yıldız, Tiyatro Tempo’nun birçok kukla oyunu müziğini bestelemiştir. Farklı tiyatro oyunları ve  belgesel filmler için müzikler bestelemeye devam etmektedir.

Savaş BAYRAM

Kukla-Dekor Yapımcısı

Lutiye (Yaylı Çalgı Yapım Ustası)

Ses-Işık Direktörü

Sahne Amiri

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Ön lisans Bölümü’nde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü’nü bitirdi.

1997’de çalışmaya başladığı Tiyatro Tempo’da Haluk Yüce’den kukla ve mask yapımı ve jonglörlük eğitimi aldı.

Yıllardır Tiyatro Tempo’nun çekirdek kadrosunda yer alan Savaş Bayram, oyunlarda ses ve ışık direktörü olarak görev alıyor. Tiyatro Tempo’nun repertuarında olan tüm Karagöz oyunlarında asistanlık yapıyor, bazı oyunlarda ise kuklacı olarak da yer alıyor.

Hem Tiyatro Tempo’da sahnelenen hem de farklı tiyatrolarda Haluk Yüce’nin sahnelediği oyunların kuklalarını yapan Bayram, zaman zaman kukla, mask ve jonglörlük atölye çalışmalarında atölye liderliği de yapıyor. Ayrıca, Haluk Yüce’nin Ankara Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesinde verdiği derslerde asistanlık görevini yürütüyor.

Semih YOLAÇAN

Fotoğraf Sanatçısı

Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Fotoğraf ile 1974 yılında  tanıştı. 1978 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne (AFSAD) üye oldu. Çeşitli ulusal ve uluslararası sergilerde yer aldı ve ödüller kazandı.

1980’den itibaren endüstriyel fotografcılık uzerine calışmaya başladı. 

Atolye Mat ile birlikte TC Kültür ve Turizm Bakanlığı 'Ulusal Turkiye halıları, Türkiye Gravurleri, Mesnevi tıpkı basımı' ve 'Türkiye Müze Eserleri' projelerinde calıstı.

Kanada merkezli stock fotograf ajansı Gettyimages-iStockphoto üyesi.

2008'den itibaren Uluslararası “Kuklalar Kuklacılar” projesi üzerinde  calısıyor. 

Yuliana BAYRAM

Halkla İlişkiler Sorumlusu

Çevirmen

Moldova Devlet Pedagoji Üniversitesi Romence-Gagauzca Dil ve Edebiyat bölümünde eğitim gördükten sonra Türkiye’ye geldi. 2006 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında çeviriler yapmaya başladı ve bugüne kadar Rusça-Türkçe ve Türkçe-Rusça birçok makale ve kitaplar çevirdi.

Mezun olduktan sonra farklı firmalarda idari görevlerde bulundu. 2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da Halkla İlişkiler ve Proje Sorumlusu olarak çalışıyor. Uluslararası Ankara Kukla Festivalinde de yine Halkla İlişkiler olarak görev almanın yanı sıra program koordinatörlüğü, tanıtım ve satış, tercümanlık görevlerini yürütüyor. Tiyatro Tempo’nun yurt dışında oynadığı ve sahnelediği oyunların metinlerini Türkçe-İngilizce-Rusça dillerine çeviriyor.

Şirin Ceylan ÖZEN

Oyuncu ve Kukla Sanatçısı

Sahne Amiri

Konaklama Sorumlusu

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Bölümü’nü bitirdi.

2008 yılından itibaren 2015 yılına kadar iki farklı özel sanat merkezinde amatör olarak oyunculuk yaptı. Sahne amirliği, yönetmen yardımcılığı, aksesuar, kostüm ve afiş tasarımı alanlarında çalışmalar yaptı. Pantomim, Drama Yöntem ve Uygulamaları, Diksiyon, Tiyatro Tarihi alanlarında eğitimler aldı, atölye çalışmalarına katıldı. Çeşitli TV projelerinde görev aldı.

2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi. 2015 yılında Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’nden Drama Liderliği ve Eğitmenliği üzerine eğitim alarak 2018 yılında mezun oldu.

2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da kukla eğitimi alarak oyuncu ve kuklacı olarak çalışmaya başladı. Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nde konaklama sorumlusu görevini yürütüyor.

Sevgi Pınar ÖZEN GÜNGÖR

Sosyal Medya ve Tanıtım Sorumlusu

Grafik Tasarım Uzmanı

Özel yetenek sınavıyla kazandığı Gazi Üniversitesi Seramik Öğretmenliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Özel kurslarda Taş Bebek ve Keçe Aksesuarları yapımı üzerine eğitim gördü. Daha sonra özel şirketlerde 6 yıl Grafik Tasarım uzmanı olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde Web Tasarımı ve  Kodlama eğitimi aldı.

2018 yılı itibariyle Tiyatro Tempo’da Sosyal Medya ve Grafik Tasarım sorumlusu olarak çalışıyor. Aynı zamanda Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nin Grafik Tasarım ve Tanıtım görevlerini yürütüyor.

  • Grey Facebook Icon

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.