PIROSMANI - Georgia / Gürcistan

According to the legend, in 1905, Pirosmani, who was in love at that time, placed several carts filled with red roses in front of Margarita de Sevres hotel, who was on theatrical tours at the time. Similar to Pirosmani’s paintings, the colour of the play was monochromic and dull. Just like his
Kayıt Kapalı
PIROSMANI - Georgia / Gürcistan

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

23 Eki 2020 21:00
Online

Hakkında / About The Event

(16+ yetişkin oyunu, 35 dk) (İngilizce ve Türkçe altyazılı) - (16+, 35 min) (subtitles English and Turkish)

According to the legend, in 1905, Pirosmani, who was in love at that time, placed several carts filled with red roses in front of Margarita de Sevres hotel, who was on theatrical tours at the time.

Similar to Pirosmani’s paintings, the colour of the play was monochromic and dull. Just like his characters, the placement of the puppets in the play was mostly frontal. Their faces don’t show a definite mood either and they leave enough space to think and fantasize. Three puppets and four actors tell us about Niko Pirosmani’s life and work. The play “Pirosmani”, while evolving the puppet genre, aims to popularize a specific artist and Georgian culture.

The play was devoted to the 100 year anniversary of Pirosmani’s death.

*

Efsaneye göre, 1905 yılında Pirosmani, o dönemde aşık olduğu ve tiyatro turuna çıkmış olan Margarita De Sevres’in kaldığı otelin önüne gül dolu birkaç kart bırakır…

Oyunun renkleri, Niko Pirosmani’nin resimlerindeki gibi tek renkli ve donuktur. Kuklalar, onun resimlerinde olduğu gibi önden görünmektedir. Yüzler kesin bir ifade vermeyerek düşünmeye ve hayal kurmaya yer bbırakmaktadır. Üç kukla ve dört oyuncu bize, Niko Pirosmani’nin hayatını ve çalışmalarını anlatmaktadır.

‘Pirosmani’ oyunu, kukla tiyatrosu alanını geliştirirken bir yandan da Gürcistan kültürünü yaşatma ve tanıtma amacını yerine getirmektedir.

Bu oyun, Pirosmani’nin 100. ölüm yıldönümüne atfedilmiştir.