top of page

18 Eki Çar

|

Çankaya

Kukla Oynatımında Temel İlkeler (Türkiye)

16+ yaş Atölye Lideri: Haluk Yüce

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör
Kukla Oynatımında Temel İlkeler (Türkiye)
Kukla Oynatımında Temel İlkeler (Türkiye)

TARİH-SAAT/ DATE-HOUR

18 Eki 2023 16:00 – 17:00

Çankaya, Kavaklıdere, Esat Cd. No: 28/A, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Hakkında / About The Event

Haluk YÜCE

Yönetmen, Oyuncu, Kukla Sanatçısı, Karagöz Ustası, ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanı, KUKSADER (Kukla Karagöz Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği) Başkanı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi

1970'li yıllarda tiyatro hayatına başlayan Haluk Yüce, 1984'te kurduğu Tiyatro Tempo ile 37 yıldır çocuk, genç ve yetişkinler için oyunlar sergilemektedir. 1988-1990 yılları arasında Connecticut College’da (ABD) Profesyonel Kukla Sanatı dalında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesini almıştır.

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Türk Tiyatro Tarihi ve mask oyunculuğu üzerine dersler vermektedir. Ayrıca, zaman zaman Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünde ve Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans ve yüksek lisans programlarında kukla dersleri vermektedir.

Bu yıllar içinde Haluk Yüce kendi tiyatrosunda toplam 44 oyun sahnelemiş, aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında oyunlar yönetmiştir. Bunların yanı sıra oyunculara ve eğitim kurumlarına kukla yapım ve oynatım atölye çalışmaları düzenlemekte, farklı tiyatrolar için kuklalar tasarlayıp yapmaktadır.

Ekibiyle birlikte 16 ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan Haluk Yüce çağdaş kukla anlayışı ile sahnelediği oyunların yanı sıra geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz ile de katıldığı birçok ulusal ve uluslararası festivalde başarılı bir şekilde Türkiye'yi temsil etmiştir. ‘Hizmet ödülü’, ‘En iyi oyun’, ‘En iyi reji’, Rusya’da 270 kukla sanatçısı arasında Karagöz oyunu ile ‘En iyi oyuncu’ ve daha birçok farklı ödüle layık görülmüştür.

2015 yılından itibaren Uluslararası Ankara Kukla Festivalinin genel sanat yönetmenliği görevini yürütmektedir. Aynı zamanda, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Komisyonu üyesidir.

Share This Event

bottom of page